Web Tasarımı Ankara
VKM Group
 

Ankara ve Web ile ilgili istatistikler

Ankara'nın web konusunda ne durumda olduğunu kendi çabalarımızla birazcık araştırdık. İlk istatistiklerimiz google arama sonuçlarından:

Web Tasarımı Nedir?

Web Tasarımı Bizce ve Sizce Nedir?

Web tasarımının ne olup ne olmadığı hakkında birşeyler yazmaya karar verdik. Web tasarımı anahtar kelimesi aslında bu işin uzmanları tarafından kullanılan, bir web sitesi yada uygulamasının görüntüsünün dijital bir platformda tasarlanmasına verilen addır. Bir web tasarımı denince kısaca aklımıza bir tasarımcı, bir proje, bir düşüncüler demeti, bilgisayar ve grafik işleme programı gelir.

Web site tasarımı nedir

Ancak web tasarımı sadece bu işin profesyonelleri tarafından kullanılan bir söz dizimi değildir. Bir web proje düşüncesi olan ve sitenin yazılım, tasarım, alan adı ve hosting vb. tüm işlerini tek yerde yaptırmak isteyen kişiler genelde bu söz öbeğiyle bütün bu isteklerini anlatmak isterler. Aslında bir web tasarımı sadece bir düşüncenin görüntüye aktarılmasıdır. Sitenin tasarımdan sonra HTML'e uyarlanması, programlanması ve yayına geçirilmesi işleri sadece tasarım adı altında toplanmaz bizim dilimizde. VKM olarak hem yurt dışında hem de yurt içinde tamamladığımız internet projelerinden aldığımız deneyimle biz de maalesef bütün bu yazılım,tasarım ve yayın işlerine müşterilerimiz sorduğu zaman web tasarımı diyoruz.

Weble ilgili daha derin ve detaylı bilgi sahibi olmak isteyen müşteri adaylarımız ve bu işte uzmanlaşmayı düşünen kişiler için biraz bilgi vermek istiyoruz:

Gerçekten Web Tasarımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bir web sitesinin tasarımı yapılmadan önce ilk gerekli olan done düşüncedir. Yani tasarımı yapılacak olan şeyin ne amaçla yapılacağıdır. Tasarım bu amaç etrafında şekillenerek renk kazanır. Örneğin Ankarada bir restoran için bir web sitesi tasarım talebi aldığımız farzedelim ve bu tasarımın nasıl yapılacağı ile ilgili bizim mutfağımızda neler oluyor anlatalım.

Ülkemizde internet marketing (internet pazarlama) anlayışının hala yeterli itibarı görmemesi ve internet sitesi sahibi olmak isteyenlerin maalesef yeterli bilgi birikimine sahip olmaması nedeniyle bu kişiler sonucunun nereye varacağı bir platforma en iyi hayallerle ve en düşük bütçelerle girmek isterler.

Öncelikle restoranın yetkili kişisiyle görüşüp ne tür bir web sitesi sahibi olmak istediğini öğrenmeye çalışırız. Bu bizim için en kilit noktadır. Müşterimizin site sahibi olduktan sonra varmak istediği nokta sitenin tasarımının iskeletini oluşturur.

Aldığımız cevap genelde şu olur: "İyi bir web sitesi yaptırmak istiyorum, görünümü kaliteli olsun ve googleda ilk sayfada çıksın." Ancak bu cevap bizi herzaman tatmin etmekten çok uzaktır. Maalesefki müşterinin bu beklentisini çok kolaylıkla yapıp onu kısa vadede memnun etmemiz mümkünken, bildiklerimiz, tecrübelerimiz ve bu işin aslında en doğrusunun nasıl olmalı konusu bizi durdurmaktdır. Bu nedenle müşteriye ısrarla daha detaylı ve reel bilgiler verip müşterinin sanal ortamla ilgili aydınlanmasını sağlamaya çalışırız. Ancak bu sayede müşterimizle bu uzun yolda birlikte yürüme fırsatı bulmuş oluruz.

Müşteriyle yeterli vakit geçirip, kendinisini aydınlattıktan sonra tekrar sorarız soruyu:"Nasıl bir web sitesi istiyorsunuz?"

Aldığımız cevap şimdi daha iyi: "İnternet sitemi yaptırmak istememin en büyük sebebi müşterilerime ve müşteri adaylarıma bulunduğum bölgedeki rakiplerime göre internette daha fazla görünmek, onların online olarak rezervasyon yapmalarını sağlamak, özel günlerde restoranımda buluşmalarını sağlamak, web sitesi üzerinden indirim kampanyaları düzenleyerek müşterilerimin restoranıma bağlı kalmalarını sağlamak, buraya gelen kişilerin çekilmiş fotoğraflarını sitede ve oluşturacağımız facebook sayfamızda yayımlayarak restoranımızın popüler ve güncel bir yer olduğunu onlara ve çevrelerine anlatmak..."

Bu cevap uzayıp gider, çünkü aklımıza gelen ve müşterinin isteyebileceği ve ihtiyaç duyacağı tüm seçenekleri öncesinde kendisine anlatırız. Böylelikle aslında "Güzel tasarımlı ve google'da ilk sayfada çıkan bir web sitesinin" müşterinin ihtiyaçlarına çok az cevap verdiğini hep birlikte görürüz.

"Peki bu bilgiyi aldıktan sonra sanki tasarımı farklı mı yapacaksınız?" diye bir soru duyar gibi oluyorum. Evet, kesinlikle! Artık tasarım bu fikirler ve sonuçlar ışında yapılır. Bir tasarım matematik gibidir. Tasarımdan önce 3kere 4 kaç eder sorusu sorulur, tasarım sonucunda ise 12 cevabını alabilmeniz gerekir. Bu cevabı aldığınız an doğru tasarım yapılmış olur. Resimde sadece gördüklerimiz değil aynı zamanda algıladıklarımız ve hissettiklerimiz bir tasarımın iyi yapılıp yapılmadığını anlatır bize.

Müşterinin tüm bu isteklerini sağlayan bir web sitesi için tasarımın bu fikirlere göre yapılmasını sağlarız.

İşte tüm bu anlattıklarımız aslında gerçek bir web tasarımının aslında ne olduğunu anlatıyor. Ancak günümüzde bu işten pek anlamayan kişiler herhangi bir tasarım yaparak, maalesef kopyala yapıştır mantığıyla birşeyler ortaya çıkarmaktadır. Evet sonunda mutlaka birşeyler yapmıştır ve geri dönüş alırsınız, ancak verim denen kelimenin ne kadar önemli olduğunu tartışmaya gerek yoktur.

  İLETİŞİM : VKM Bilişim Tem. Yem. Gıd. Tur. Rek. San. Tic. Ltd. Şti. 
Macun Mah. 174. Cad. ATB İş Merkezi
G Blok No: 196-1, Yenimahalle / ANKARA
Ostim V.D - 8830325376
Tel: 0312 3975400, Fax: 0312 3875182
E-mail: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  NEDEN BİZ ? %100 Fiyat ve Kalite Garantisi veren
firmamız, müşterilerinin ihtiyaçlarını çok iyi analiz
etmekte, ihtiyaca uygun çözümleri sağlamakta,
titizlikle ve zamanlamaya uygun olarak projeleri
sonuçlandırmaktadır.